Zakup używanego zestawu fotowoltaicznego: o czym warto pamiętać?

Data wpisu: 14.12.2018
Zdjęcie główne #942 - Zakup używanego zestawu fotowoltaicznego: o czym warto pamiętać?

Używane zestawy fotowoltaiczne można bez problemu znaleźć na portalach ogłoszeniowych, a często także w sklepach instalacyjnych. Poprzedni właściciele zrezygnowali z tej technologii, bo albo nie spełniła ona ich oczekiwań, albo np. się przeprowadzili lub okazało się, że instalacja była źle dopasowana do charakterystyki budynku. Zakup takiego zestawu może być ciekawym pomysłem, ale pod warunkiem, że nabywca zachowa daleko idącą ostrożność. O czym należy pamiętać? Podpowiadamy w naszym poradniku.

Pochodzenie zestawu

Zupełnie oczywiste dla każdego powinno być to, że przed zakupem używanego zestawu fotowoltaicznego sprawdzamy, skąd właściwie pochodzi instalacja. Powinny być do niej dołączone dokumenty sprzedaży, najlepiej w języku polskim. Niestety, ale na rynku zaczynają się pojawiać kradzione zestawy – najłatwiej można to rozpoznać po podejrzanie atrakcyjnej cenie.

„Przebieg”

Sprzedawca używanego zestawu fotowoltaicznego powinien umieć określić, jak długo instalacja była użytkowana w poprzednim budynku. Jeśli tego nie wie, to taki zakup będzie się wiązać ze sporym ryzykiem. Co prawda elementy instalacji fotowoltaicznej renomowanego producenta bez problemu mogą pracować nawet przez kilka dekad, to jednak warto się upewnić, w jakich warunkach był eksploatowany zestaw, czy nie dochodziło do przeciążenia instalacji, czy była ona prawidłowo zamontowana i jaki dawała uzysk energii.

Rada

Właśnie dlatego rozsądnie będzie kupić używany zestaw bezpośrednio od pierwszego właściciela, który ma po prostu pełną wiedzę na temat tego, co sprzedaje.

Warto skorzystać z pomocy fachowca

Jeśli masz na oku używany zestaw fotowoltaiczny, ale nie potrafisz określić jego stanu technicznego, to zamiast ryzykować, lepiej zleć tę usługę specjalistycznej firmie. Fachowcy bez trudu określą, czy proponowane elementy do czegoś się jeszcze nadają. Taka pomoc będzie nieoceniona zwłaszcza w sytuacji, gdy zestaw pochodzi z zagranicy lub nie zostały do niego dołączone żadne dokumenty.

Na rynku naprawdę można trafić na porządne, używane zestawy fotowoltaiczne, które będą bez problemu służyć nowemu właścicielowi. Dobrze jednak będzie to wcześniej sprawdzić. Firma, która się tym zajmie, może później zainstalować elementy zestawu na Twoim dachu i udzielić gwarancji rozruchowej, co nie jest bez znaczenia.

Pamiętaj również, że nawet bardzo zadbany i krótki używany zestaw fotowoltaiczny niekoniecznie będzie odpowiedni do Twojego budynku. Na efektywność pracy fotowoltaiki największy wpływ ma bowiem prawidłowe dobranie elementów instalacji do potrzeb konkretnego gospodarstwa domowego czy firmy. Dlatego zakup „na ślepo” jest bardzo złym pomysłem.

Autor wpisu: Soluma PV, Piotr Nowak