Wybieramy wykonawcę instalacji fotowoltaicznej: czym należy się kierować?

Data wpisu: 25.10.2017
Zdjęcie główne #928 - Wybieramy wykonawcę instalacji fotowoltaicznej: czym należy się kierować?

Decyzja zapadła: „robimy” fotowoltaikę! Takie słowa padają z ust coraz większej liczby Polaków, bo i coraz więcej osób zaczyna zwracać uwagę na długofalowe koszty eksploatacji domu. Jak wiadomo prąd w naszym kraju jest bardzo drogi i nie ma się co łudzić, że ta sytuacja kiedyś się poprawi. Ponadto stan krajowej infrastruktury energetycznej jest fatalny, czego dowodzą powtarzające się długie przerwy w dostawach prądu.

Własna instalacja fotowoltaiczna jest rozwiązaniem obu dylematów, a więc kwestii kosztów i bezpieczeństwa energetycznego domu. Skoro w budżecie rodziny znalazły się fundusze na fotowoltaikę, trzeba jeszcze wybrać wykonawcę. Nie jest to takie proste zadanie. Podpowiadamy, czym należy się kierować.

Doświadczenie potwierdzone referencjami

Obie kwestie muszą się ze sobą łączyć, bo na rynku jest zbyt dużo firm z „20-letnim doświadczeniem” prowadzonych przez 30-latków (bez urazy). Referencje od klientów to w praktyce jedyny namacalny dowód potwierdzający, że dana firma ma na swoim koncie jakieś realizacje, które się sprawdziły i przynoszą klientom realne oszczędności.

Rada

Zawsze warto też poprosić o namiary do ostatnich klientów, dla których pracowała firma. Nie powinno być problemu z zadzwonieniem do właścicieli instalacji i zapytaniem, czy są zadowoleni z wykonanej usługi.

Wielkość i wiarygodność firmy

Oczywiście to, że firma zatrudnia np. 20 osób nie jest jeszcze gwarancją jej jakości. Jednak ryzyko „wpadki” rośnie w momencie podjęcia współpracy z bardzo małym wykonawcą, który ratuje się zatrudnianiem podwykonawców i tak naprawdę nie posiada własnych zasobów umożliwiających mu kompleksową realizację inwestycji.

Trzeba na to bardzo uważać, ponieważ gdy dojdzie do jakiejś awarii lub też instalacja nie będzie działać prawidłowo, to trudno będzie dochodzić swoich praw w ramach gwarancji.

Wycena

Wycena mówi naprawdę dużo o firmie. Jeśli jest podejrzanie niska, to możesz zacząć podejrzewać, że coś tutaj ewidentnie nie gra. Załóżmy, że otrzymujesz 3 wyceny: pierwsza opiewa na 30 tysięcy złotych, druga na 28 tysięcy złotych, a trzecia na 15 tysięcy złotych. Jako inteligentny człowiek domyślisz się, że tak skrajnie zaniżona wartość ma swoje podłoże w jakości – albo wykonawstwa, albo zastosowanych komponentów. W obu przypadkach oznacza to kłopoty.

Odległość siedziby firmy od miejsca inwestycji

Nie jest to argument krytyczny, ale jednak mając możliwość zatrudnienia firmy z okolicy, warto z tego skorzystać. Chodzi tutaj przede wszystkim o przyszłe serwisowanie instalacji oraz czas reakcji na zgłoszenia. To oczywiste, że firma z drugiego końca Polski nie zareaguje błyskawicznie, a to oznacza, że na usunięcie potencjalnej usterki trzeba będzie trochę poczekać.

Kierując się tymi zasadami z pewnością znajdziesz firmę godną zaufania, która wykona bezawaryjną i przede wszystkim efektywną instalację fotowoltaiczną w Twoim domu. Oczywiście zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty – zapytaj o bezpłatną wycenę.

Autor wpisu: Soluma PV, Piotr Nowak