Data wpisu: 27.03.2020

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej: o czym trzeba pamiętać?

Decyzja o zainwestowaniu w instalację fotowoltaiczną jest bardzo rozsądna i w dłużej perspektywie przyniesie wymierne korzyści w postaci znacznych oszczędności na rachunkach za energię elektryczną. Nie wszyscy jednak mają na tyle cierpliwości, aby czekać z tym kilkanaście lat. Stąd obserwujemy rosnące zainteresowanie rozbudową istniejącej już instalacji fotowoltaicznej. Z reguły jest to możliwe, choć trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, które przybliżamy w naszym poradniku.

Miejsce na nowe ogniwa

Wykonawca instalacji, który będzie jednocześnie odpowiadać za jej rozbudowę, powinien w pierwszej kolejności ocenić, czy w ogóle istnieją warunki techniczne dla takiej inwestycji. Nierzadko okazuje się, że cała południowa połać dachu jest już zajęta przez obecne ogniwa i zwyczajnie nie ma miejsca na kolejne. W takiej sytuacji można rozważyć wykonanie instalacji naziemnej, co jednak pociąga za sobą znacznie większe koszty i niekoniecznie będzie uzasadnione ekonomicznie.

Zmiana inwertera

Nawet jeśli istnieją warunki techniczne do rozbudowy instalacji fotowoltaicznej, to zawsze trzeba się liczyć z tym, że konieczne będzie wymienienie kluczowego elementu instalacji – inwertera. Ten obecny może być po prostu zbyt słaby do obsłużenia kolejnych kilku czy kilkunastu ogniw. Wymiana inwertera oczywiście pociąga za sobą kolejne koszty.

Cel rozbudowy instalacji

Jeszcze przed wykonaniem analizy technicznej rozbudowy instalacji fotowoltaicznej warto zadać sobie pytanie: co właściwie chcę osiągnąć? Większość inwestorów rozważających taki krok deklaruje chęć całkowitego uniezależnienia się od prądu sieciowego, co oczywiście jest rozsądnym argumentem. Rozbudowa instalacji niekoniecznie jednak musi zagwarantować 100% niezależność energetyczną. Tutaj potrzebne będzie wykonanie szczegółowych pomiarów, w tym z uwzględnieniem opłacalności całej inwestycji.

Komu to powierzyć?

Najlepiej firmie, która wykonała obecną instalację fotowoltaiczną – o ile oczywiście właściciel nie ma żadnych uwag względem jakości, efektywności oraz bezawaryjności systemu. Takie rozwiązanie ma tę zaletę, że wykonawca zna zastosowane technologie i będzie w stanie znacznie szybciej rozbudować system, bazując na podzespołach tych samych producentów.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry