Data wpisu: 15.06.2017

Nawet kilka tysięcy złotych oszczędności rocznie! Czym właściwie jest fotowoltaika?

Chyba każdy z nas czuje frustrację po lekturze faktury z zakładu energetycznego. Koszty prądu już są bardzo wysokie, a trzeba mieć świadomość, że w przyszłości czekają nas kolejne podwyżki – wynika to z konieczności modernizacji przestarzałej sieci energetycznej oraz rosnącej ceny paliw konwencjonalnych (w Polsce jest to przede wszystkim węgiel). Nic dziwnego, że coraz więcej Polaków szuka sposobu na uniezależnienie się od dostawcy prądu. Najlepszym wyborem dla gospodarstw domowych jest fotowoltaika, która gwarantuje oszczędności na poziomie nawet kilku tysięcy złotych rocznie. Na czym to dokładnie polega?

Fotowoltaika, to...

Najbardziej zaawansowana i przyjazna środowisku technologia pozyskiwania energii wprost ze słońca. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że promienie słoneczne są niewyczerpanym źródłem energii, z którego możemy, a nawet powinniśmy korzystać. Instalacja fotowoltaiczna daje taką możliwość. Jej zadaniem jest przetwarzanie energii słonecznej w energię elektryczną.

Warto wiedzieć

Nie należy mylić instalacji fotowoltaicznej z instalacją solarną do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Ta druga jest o wiele mniej efektywna, a przez ograniczoną liczbę paneli nie może pracować w trybie ciągłym (zimą i w pochmurne dni notuje się duże spadki wydajności).

Jak to działa?

Głównym elementem instalacji fotowoltaicznej są moduły krzemowe umieszczone na dachu budynku. Ich zadaniem jest absorbowanie energii słonecznej i przekazywanie jej do instalacji za pośrednictwem inwertera. W dużym uproszczeniu cały proces wygląda tak: po tym, jak promienie słoneczne zetkną się z powierzchnią fotoogniwa, generowane jest napięcie i powstaje prąd, który zasila podłączone do instalacji urządzenia elektryczne i elektroniczne.

Siłą tej technologii jest maksymalne uproszczenie instalacji, dzięki czemu jest ona praktycznie bezobsługowa i nie wymaga kosztownego serwisu. Duża powierzchnia fotoogniw i ich skierowanie na południe lub południowy-zachód gwarantuje produkcję prądu przez cały rok, bez względu na warunki pogodowe. Czyli: instalacja działa efektywnie nawet zimą i w pochmurny dzień.

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

Poza panelami fotowoltaicznymi w skład typowej instalacji wchodzą:

  • Inwerter – to niewielkie urządzenie umieszczane w domu (pomieszczeniu gospodarczym), którego zadaniem jest zamiana prądu stałego na zmienny.
  • Akumulator – ma za zadanie magazynowanie nadmiaru wytworzonej energii i oddawanie jej w godzinach nocnych lub wtedy, gdy z jakichś powodów instalacja nie wytwarza wystarczającej ilości energii. Akumulator stosuje się w instalacjach typu off grid.
  • Okablowania – instalację wykonujemy w sposób estetyczny, aby żadne elementy nie były zbytnio widoczne. Wygląd przyłącza w domu przypomina zwykłą skrzynkę elektryczną.
  • Licznika energii
  • Regulatora ładowania – kontroluje on stopień naładowania i rozładowania akumulatora. Stosujemy go w instalacjach off grid.

Warto wiedzieć

Instalacja fotowoltaiczna wytwarza prąd stały, natomiast nasze urządzenia domowe i firmowe są przystosowane do zasilania prądem zmiennym. Stąd istnieje konieczność zastosowania wspomnianego inwertera.

Każdą instalację fotowoltaiczną można wykonać w systemie on grid, czyli przyłączyć ją do sieci elektroenergetycznej (i dzięki temu móc sprzedawać nadmiar prądu do zakładu energetycznego) lub off grid, czyli w układzie autonomicznym, zapewniającym prąd tylko na potrzeby budynku.

Czy to jest drogie? Czy się opłaca?

Ogromna popularność instalacji fotowoltaicznych nie jest przypadkiem i potwierdza, że to rozwiązanie jest jak najbardziej opłacalne. Polskie rodziny potrafią liczyć i wiedzą, że dobrze dobrana oraz profesjonalnie wykonana instalacja zagwarantuje im wieloletnie oszczędności, które mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych rocznie (w zależności od aktualnego zużycia prądu). To oznacza, że typowa instalacja może się spłacić w ciągu 5-7 lat.

Jeśli chodzi o koszt instalacji fotowoltaicznej, to jest on uzależniony od wielu parametrów: wielkości budynku, liczby fotoogniw, a tym samym łącznej mocy instalacji. W przypadku małego gospodarstwa domowego (4-5 osób) cena kompleksowego wykonania wynosi już od około 12-13 tysięcy złotych netto.

Warto przy tym zauważyć, że w Polsce funkcjonują programy dopłat i preferencyjnych kredytów dla osób inwestujących w ekologiczne źródła energii. Nasza firma pomaga w załatwieniu wszystkich formalności.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry