Luksusy, na które będziesz mógł sobie pozwolić dzięki inwestycji w instalację fotowoltaiczną

Data wpisu: 13.06.2018
Zdjęcie główne #936 - Luksusy, na które będziesz mógł sobie pozwolić dzięki inwestycji w instalację fotowoltaiczną

Po co inwestuje się w instalację fotowoltaiczną? Jako pierwsza nasuwa się odpowiedź: bo to przynosi wymierne oszczędności na prądzie. To oczywiście prawda, ale warto wiedzieć, że fotowoltaika może również istotnie poprawić komfort życia. W jaki sposób? Dzięki ogniwom fotowoltaicznym można sobie pozwolić na zakup i eksploatację luksusowego wyposażenia domu. To coraz częściej podnoszony argument w rozmowach z niezdecydowanymi inwestorami.

Basen z pompą ciepła

Przydomowy basen w Polsce? Wbrew pozorom to nie jest bezsensowny pomysł. Fakt, pogoda w naszym kraju jest kapryśna, a lata bywają naprawdę chłodne, ale od czego są pompy ciepła? Budowa basenu w ogrodzie ma sens właściwie tylko wtedy, gdy od razu zdecydujemy się na montaż urządzenia podgrzewającego wodę. Najlepiej sprawdzają się tutaj właśnie energooszczędne powietrzne pompy ciepła.

Taka pompa oczywiście zużywa energię, co mogłoby stanowić pewne obciążenie dla domowego budżetu. Jeśli jednak budowę basenu poprzedzi zainwestowanie w instalację fotowoltaiczną, problem zniknie. Latem, gdy basen jest użytkowany, energia wyprodukowana prze ogniwa w zupełności wystarczy do zasilania pompy.

Klimatyzacja w domu

Do niedawna luksus zarezerwowany dla nielicznych. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzacji w domu, na co mają wpływ przedłużające się fale upałów. Ponadto ceny klimatyzatorów wyraźnie spadły i nie jest to już inwestycja, która przekracza możliwości finansowe średnio zarabiających Polaków. Pozostaje jednak kwestia kosztów eksploatacji.

Klimatyzator potrafi zużywać duże ilości energii, co mocno winduje wysokość rachunków za prąd. W przypadku domu zasilanego ogniwami fotowoltaicznymi nie trzeba się tym już martwić. Nawet średnia instalacja spokojnie zaspokoi zapotrzebowanie energetyczne klimatyzatora. Zwłaszcza, że klimatyzacji używamy tylko latem i w słoneczne dni, kiedy to instalacja fotowoltaiczna może pracować na pełnych obrotach. 

Sauna

Wielu może uznać ją za skrajny luksus, ale fakty są takie, że domowe sauny sprzedają się świetnie. Doceniamy zdrowotne korzyści z przebywania w wysokiej temperaturze. Sauna pozwala też odprężyć się po ciężkim dniu i uwolnić nagromadzony stres. W dodatku koszt jej budowy wcale nie jest niebotyczny.

Trzeba natomiast zdawać sobie sprawę z faktu, że sauna na podczerwień (najpopularniejsze rozwiązanie do domu) zużywa mnóstwo energii elektrycznej. Jeśli więc chodzi ci po głowie pomysł sprawienia sobie takiego luksusu, najpierw zainwestuj w fotowoltaikę. Przy regularnym korzystaniu z sauny, koszt tej inwestycji szybko się zwróci.

Dylemat związany z tym, czy zainwestować w instalację fotowoltaiczną czy też nie, powinien więc być rozpatrywany pod znacznie szerszym kątem, niż tylko z punktu widzenia oszczędności. Fotowoltaika może być bowiem znakomitym sposobem na zwiększenie komfortu życia domowników, w dodatku bez narażania się na drastyczny wzrost kosztów eksploatacji budynku.

Autor wpisu: Soluma PV, Piotr Nowak