Data wpisu: 17.07.2017

Inwerter – serce instalacji fotowoltaicznej

Instalacja fotowoltaiczna składa się nie tylko z paneli umieszczonych na dachu. Ich praca byłaby jałowa, gdyby nie przekładała się na produkcję prądu wykorzystywanego w budynku mieszkalnym lub przemysłowym. Warto wiedzieć, że panele wytwarzają prąd stały (DC), który nie ma zastosowania w naszych gniazdkach. Konieczna jest jego zamiana na prąd przemienny (AC). Tym właśnie zajmuje się inwerter – niezbędne urządzenie stanowiące serce całej instalacji.

Czym dokładnie jest inwerter?

Inną często spotykaną nazwą tego urządzenia jest falownik. To niewielka skrzynka umieszczona wewnątrz budynku, z wyglądu bardzo podobna do piecyka gazowego czy podgrzewacza wody. Jak wspomnieliśmy we wstępie, inwerter ma za zadanie zamianę prądu stałego na prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w standardowej instalacji elektrycznej i zasila urządzenia elektryczne w domu czy w firmie.

Inwerter dba o to, aby prąd miał odpowiednie parametry narzucone przez Zakład Energetyczny, co ma znaczenie w przypadku instalacji typu ON-GRID. W zależności od specyfiki budynku stosuje się inwertery przeznaczone do pracy z siecią 1- lub 3-fazową o mocy odpowiadającej deklarowanej, nominalnej mocy paneli fotowoltaicznych (która z kolei odpowiada zapotrzebowaniu energetycznemu budynku).

Pisząc najprościej: bez inwertera nie ma instalacji fotowoltaicznej, ponieważ wyprodukowany przez panele prąd stały jest bezużyteczny dla końcowych użytkowników.

Jak dobiera się inwerter do instalacji?

Kluczowym parametrem branym pod uwagę podczas doboru inwertera jest powierzchnia i maksymalna moc paneli fotowoltaicznych. Urządzenie musi być w stanie zamienić prąd stały o takiej mocy, jaką w szczytowym momencie produkują panele. Dzięki temu uzyskuje się optymalną efektywność całej instalacji.

Inwertery renomowanych producentów osiągają już sprawność rzędu 98-99%, co oznacza, że prawie cała energia, która jest przekazywana do urządzenia, trafia później do sieci energetycznej. Nie warto zatem inwestować w niesprawdzone rozwiązania.

Pamiętaj!

Okazyjny zakup może przynieść odwrotny skutek i spowodować, że duża część wytworzonej przez panele energii nie będzie wykorzystywana. Dobry inwerter zwraca się o wiele szybciej.

Dobór inwertera należy powierzyć fachowcom, którzy zajmą się instalacją paneli fotowoltaicznych i spięciem całego systemu. Jeśli falownik będzie mieć zbyt wysoką nominalną moc w stosunku do mocy paneli, jego sprawność znacząco spadnie, a to spowoduje dłuższy zwrot z inwestycji i nieefektywną pracę systemu. Z kolei zbyt mały inwerter będzie mieć niekorzystny wpływ na działanie ogniw fotowoltaicznych i skrócenie ich żywotności.

 


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry