Fotowoltaika to sposób na bardzo tanie ogrzewanie domu

Data wpisu: 15.05.2018
Zdjęcie główne #935 - Fotowoltaika to sposób na bardzo tanie ogrzewanie domu

Wszyscy słyszeliśmy o tym, że w Polsce zmagamy się z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w całej Europie (obok Bułgarii). Problem smogu nie jest wyimaginowany i należy go traktować poważnie, ponieważ bywają takie okresy, gdy w wielu polskich miastach naprawdę nie ma czym oddychać. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy są oczywiście domowe, przestarzałe instalacje grzewcze oparte na kotłach węglowych. Dlatego coraz więcej osób budujących nowy dom kieruje się w stronę alternatywnych, ekologicznych i wcale nie takich drogich źródeł energii. Sposobem na naprawdę tanie ogrzewanie domu może być instalacja fotowoltaiczna.

Darmowy prąd do zasilania instalacji grzewczej

Ogrzewaniem domu „prądem” wciąż budzi w naszym kraju sporo kontrowersji. Powszechnie uważa się, że jest to drogie rozwiązanie, zarówno na etapie instalacji, jak i późniejszej eksploatacji. Nic bardziej mylnego. Na finalne koszty ogrzewania wpływ ma bowiem nie tylko wybór nośnika energii, ale także chociażby ocieplenie budynku, wentylacja oraz indywidualne preferencje mieszkańców.

Najpopularniejsze instalacje grzewcze wykorzystujące energię elektryczną bazują na pompach ciepła. Są to bardzo oszczędne i skuteczne urządzenia, które świetnie sprawdzają się w znacznie surowszym klimacie, niż ten panujący w Polsce (chociażby w Skandynawii). Jeszcze kilkanaście lat temu pompy ciepła były dostępne wyłącznie dla nielicznych. Dziś ich ceny są już porównywalne z dobrej klasy kotłami gazowymi.

Z pompą ciepła świetnie współpracuje instalacja fotowoltaiczna, która przez większą część roku zapewnia produkcję energii w zupełności wystarczającą do zasilania pompy i tym samym ogrzewania nawet sporego domu jednorodzinnego. W okresach silnych mrozów niezbędne będzie oczywiście wspieranie się prądem z sieci, ale sumarycznie koszty takiej instalacji i tak będą znacznie niższe, niż chociażby gazowej czy olejowej.

Rada

Oczywiście ogniwa fotowoltaiczne mogą produkować energię do zasilania także pieców akumulacyjnych, mat grzewczych czy tradycyjnych grzejników elektrycznych.

Co ze zwrotem z inwestycji?

Należy go policzyć indywidualnie, biorąc pod uwagę zarówno przyzwyczajenia domowników, jak i klasę izolacji budynku. Przede wszystkim jednak warto zerwać ze stereotypowym myśleniem i ciągłym zadawaniem sobie pytania: „A czy to mi się opłaca?”

Wybierając fotowoltaikę, jako system wspierania domowego ogrzewania, należy patrzeć na sprawę szerzej. Docenić ogromne bezpieczeństwo (brak ryzyka wybuchu gazu, zaczadzenia czy zapalenia się sadzy w kominie), czystość w domu i wokół budynku, pozytywny wpływ na środowisko naturalne oraz wielką wygodę.

Pod każdym z tych względów ogrzewanie elektryczne wspierane przez fotowoltaikę nie ma sobie równych. I wcale nie jest drogie!

Autor wpisu: Soluma PV, Piotr Nowak