Fotowoltaika dla seniorów? To także świetny pomysł!

Data wpisu: 17.01.2018
Zdjęcie główne #931 - Fotowoltaika dla seniorów? To także świetny pomysł!

Relatywnie długi zwrot z inwestycji jest główną barierą, która hamuje Polaków przed masowym korzystaniem z dobrodziejstwa fotowoltaiki. Jednym z najczęściej powtarzanych mitów jest ten, że instalacja opłaci się wyłącznie osobom młodym, planującym mieszkać w danym domu przez przynajmniej kilkadziesiąt lat. To nieprawda. Korzyści z fotowoltaiki odczują także seniorzy, a inwestycja w instalację do produkcji prądu jest dobrym pomysłem bez względu na wiek. Oto najważniejsze argumenty potwierdzające tę tezę.

Seniorzy osiągają niższe dochody

Z tego też powodu powinni znacząco ograniczać koszty stałe. Fotowoltaika jest świetnym sposobem na to, aby płacić o wiele niższe rachunki za prąd lub w ogóle ich uniknąć. Jednocześnie osoby, które dziś wkraczają w wiek „senioralny”, często mają fundusze na to, by zainwestować w nowoczesną instalację i cieszyć się korzyściami finansowymi przez kolejne lata.

Wydłuża się wiek życia

Dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja fotowoltaiczna potrafi się zwrócić w ciągu 6-7 lat eksploatacji. To nie jest wcale tak odległa perspektywa. Biorąc pod uwagę, że przeciętny wiek życia Polaków dobija do osiemdziesiątki, gra jest jak najbardziej warta świeczki.

Jeśli ktoś zainwestuje w instalację w wieku np. 65 lat, to późną starość spędzi już ze świadomością stałego oszczędzania pieniędzy na prądzie. Środki te można przeznaczyć na podróżowanie, leczenie czy bieżące podniesienie komfortu życia.

Wzrost wartości nieruchomości

Większość polskich seniorów ma komu przekazać swoją nieruchomość – najczęściej jest to dorosłe dziecko. Inwestycja w instalację fotowoltaiczną jest więc ukłonem także w stronę pociechy, która może dalej korzystać z systemu po śmierci rodziców lub sprzedać nieruchomość.

Warto podkreślić, że fotowoltaika jest bardzo pożądanym elementem wyposażenia domu, a co za tym idzie – podnosi ona wartość nieruchomości na rynku wtórnym. Może nawet dojść do sytuacji, w której przy odsprzedaży domu cała kwota poniesionej przed laty inwestycji się zwróci.

System całkowicie bezobsługowy

Seniorzy mogą się obawiać, że ta „nowoczesna technologia” będzie wymagać od nich nauczenia się nowych rzeczy czy zmusi ich do poświęcenia większej ilości czasu na zarządzanie domem. Nic bardziej mylnego. Fotowoltaika jest systemem całkowicie bezobsługowym. Wystarczy raz w roku zlecić przeprowadzenie przeglądu instalacji. Samo wykonanie instalacji nie wiąże się też z uciążliwymi procedurami: nie wymaga chociażby pozwolenia na budowę, a wszystkie formalności załatwia wykonawca.

Podsumowując: system fotowoltaiczny jest przeznaczony dla wszystkich osób, które chcą zaoszczędzić duże pieniądze na energii elektrycznej. Wiek inwestora nie ma tutaj żadnego znaczenia. 

Autor wpisu: Soluma PV, Piotr Nowak