Dlaczego od fotowoltaiki nie ma odwrotu? 4 najważniejsze argumenty

Data wpisu: 03.07.2018
Zdjęcie główne #937 - Dlaczego od fotowoltaiki nie ma odwrotu? 4 najważniejsze argumenty

Fotowoltaika wciąż wielu osobom kojarzy się z kosmiczną technologią, z której mogą korzystać tylko nieliczni (śpiący na pieniądzach). Tymczasem produkcja prądu z energii słonecznej staje się czymś powszechnym, również w naszym kraju, gdzie branża OZE tak naprawdę dopiero raczkuje. Jedno jest pewne: dla tego kierunku nie ma żadnej sensownej alternatywy. Fotowoltaika wkrótce będzie nie tyle wyborem, co koniecznością. Mamy 4 argumenty potwierdzające tę hipotezę.

Coraz droższy prąd z sieci

Koszty utrzymania naszych gospodarstw domowych stale rosną, a jedną z najważniejszych pozycji w budżecie przeciętnej polskiej rodziny stanowią właśnie rachunki za prąd. Nie można się łudzić, że ta sytuacja się poprawi. Ceny za kilowatogodzinę energii będą rosły, podobnie jak zużycie energii.

Kto dziś zainwestuje w domową instalację fotowoltaiczną, może więc mieć pewność, że zabezpieczy się przed nieuchronnymi podwyżkami.

Przestarzała infrastruktura energetyczna

To ogromny problem, o którym niewiele się mówi. Polska należy do europejskich krajów najbardziej zagrożonych tzw. blackoutem. Brakuje pieniędzy na modernizację sieci przesyłowej, nasza energetyka wciąż jest oparta na elektrowniach węglowych, przespaliśmy czas najintensywniejszego rozwoju technologii OZE.

Klimat się zmienia i już teraz w okresie letnim w naszym kraju notujemy niedobory energii elektrycznej. Będzie tylko gorzej. Dzięki fotowoltaice każdy może się zabezpieczyć przed skutkami blackoutu. 

Smog

Polska, obok Bułgarii, ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej. Zimą w naszych miastach nie ma czym oddychać. Bez względu na barwy polityczne, którykolwiek z polskich rządów będzie musiał coś z tym zrobić. Najbardziej prawdopodobne jest wprowadzenie wysokich opłat dla tych, którzy korzystają z paliw konwencjonalnych (szczególnie węgla). To z kolei spowoduje podwyżki cen prądu.

Dzięki fotowoltaice można nie tylko zasilić dom w energię elektryczną, ale także go ogrzać i to w sposób ekologiczny – wykorzystując do tego chociażby pompę ciepła czy grzejniki akumulacyjne. Taki sposób ogrzewania, w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną, jest tani, wygodny, bezpieczny i przyjazny środowisku.

Zaostrzane przepisy

Problem smogu i niedostatków energii elektrycznej niemal na pewno spowoduje, że zmianie ulegną przepisy budowlane. Gminy mogą zacząć wymagać od inwestorów, by Ci decydowali się na budowę domów zasilanych energią odnawialną. Jako pierwsi takimi przepisami zostaną natomiast dotknięci przedsiębiorcy. Inwestycja w fotowoltaikę dziś to świetny kapitał na przyszłość i polisa ubezpieczeniowa na wypadek zmian w prawodawstwie.

Fotowoltaika to obecnie jedna z najlepszych, najefektywniejszych technologii produkcji energii elektrycznej. Ceny instalacji spadają, dlatego biorąc pod uwagę wymienione argumenty, nie ma logicznego uzasadnienia dla ignorowania tego rozwiązania. Dotyczy to zarówno przedsiębiorców, jak i prywatnych inwestorów.

Autor wpisu: Soluma PV, Piotr Nowak