Data wpisu: 18.06.2019

Czym się kierować przy wyborze inwertera do instalacji fotowoltaicznej?

Inwerter, nazywany też falownikiem, jest kluczowym elementem całej instalacji fotowoltaicznej. To do niego należy zmiana prądu stałego w prąd zmienny oraz dalsze przekazywanie energii do instalacji. Inwerter jest jednocześnie tą częścią całego systemu produkcji prądu ze słońca, która potencjalnie może sprawić właścicielowi najwięcej problemów. Czym zatem należy się kierować przy wyborze inwertera? Przeczytaj nasz poradnik, aby wiedzieć, czy instalator zaproponował Ci odpowiedni falownik.

Moc inwertera

To, jaką moc powinien mieć docelowy inwerter, musi oczywiście obliczyć instalator, ale i tak sugerujemy, aby zweryfikować jego propozycję. Zasada jest prosta: moc inwertera zawsze jest niższa niż łączna moc paneli fotowoltaicznych. Czyli: jeśli panele mają moc 4,16 kWp, to do takiej instalacji wybieramy inwerter o mocy 3,6 kW (może być jednofazowy). Instalator powinien oczywiście o tym wiedzieć, ale… lepiej zadbać o swój interes we własnym zakresie.

Gwarancja

Obecnie czołowi producenci inwerterów do instalacji fotowoltaicznych udzielają na nie minimum 5 lat gwarancji. Na rynku można już jednak bez problemu znaleźć urządzenia objęte 10- czy nawet 12-letnią gwarancją. Tutaj jednak bardzo ważna uwaga: zawsze sprawdzamy warunki świadczenia gwarancji. Należy się upewnić, czy ewentualne naprawy gwarancyjne będą realizowane u klienta, a w przypadku, gdy urządzenie uległo poważnej awarii, to czy gwarant bierze na siebie koszt demontażu i wysyłki falownika do serwisu.

Uwaga!

Niektóre, szczególnie chińskie firmy, potrafią w gwarancji wprost poinformować klienta, że w razie jakiejkolwiek awarii jest zobowiązany wysłać inwerter na własny koszt do serwisu, nawet znajdującego się w Chinach!

Wsparcie techniczne i serwisowe

Tutaj sprawa jest prosta: zawsze wybieramy inwerter firmy, która ma w Polsce swoje oficjalne przedstawicielstwo. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ dzięki temu zyskujemy niemal pewność, że każda ewentualna naprawa zostanie przeprowadzona relatywnie szybko, a koszt dostarczenia urządzenia do serwisu będzie stosunkowo niski. Ponadto zawsze lepiej jest skorzystać ze wsparcia technicznego w języku polskim niż np. po angielsku, niemiecku czy tym bardziej chińsku. Polskie przedstawicielstwo daje również nadzieję na szybki dostęp do części zamiennych.

Wygoda obsługi

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto poprosić instalatora o udostępnienie do testów aplikacji mobilnej do zarządzania pracą inwertera (na pewno ma ich co najmniej kilka, jeśli montuje inwertery różnych firm). Sprawdzamy tutaj, jakie funkcje oferuje aplikacja, jakie informacje może z niej uzyskać użytkownik, oceniamy szybkość i stabilność działania. To wszystko będzie mieć później istotny wpływ na satysfakcję z posiadania instalacji fotowoltaicznej.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry