Czy każdy może mieć własną instalację fotowoltaiczną?

Data wpisu: 23.02.2018
Zdjęcie główne #932 - Czy każdy może mieć własną instalację fotowoltaiczną?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: prawie każdy. Z naszego doświadczenia wynika, że istnieją bardzo rzadkie sytuacje, gdy montaż instalacji fotowoltaicznej na konkretnym budynku czy terenie jest ekonomicznie nieuzasadniony. Właśnie dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto skonsultować się z fachowcami, którzy podejdą do sprawy rzetelnie i nie będą próbowali „naciągnąć” nieświadomego klienta na koszty. W naszym poradniku przytaczamy typowe sytuacje, gdy montaż instalacji jest albo niemożliwy, albo znacznie utrudniony.

Złe usytuowanie budynku

Jeśli największa połać dachu jest skierowana na północ lub północny-zachód, wykonanie instalacji fotowoltaicznej nie powinno wchodzić w grę. Owszem, na rynku pojawiają się coraz lepsze ogniwa, które potrafią czerpać nawet zdawkową ilość energii słonecznej, jednak ich koszt jest bardzo wysoki. W takiej sytuacji należy bardzo dokładnie oszacować faktyczną opłacalność całej operacji.

Można oczywiście zdecydować się na mniej popularne rozwiązanie, czyli umieścić instalację na gruncie. Dzięki temu możemy skierować ogniwa dokładnie na południe, co pozwoli inwestorowi czerpać mnóstwo korzyści z posiadania małej farmy fotowoltaicznej. Tutaj jednak ograniczają nas wymiary działki oraz okoliczna infrastruktura (wysokie drzewa, inne budynki itp.).

Intensywne zacienienie

Czasami spotykamy się z sytuacją, gdy inwestor chce zlecić wykonanie instalacji fotowoltaicznej na dachu domu, nie biorąc pod uwagę istotnej kwestii: zacienienia. Jeśli budynek jest otoczony bardzo wysokimi drzewami, to skuteczność instalacji z oczywistych względów będzie znacznie niższa. Nie wszyscy inwestorzy zdają sobie sprawę, że wycinka drzew nie jest taką prostą sprawą, zwłaszcza jeśli rośliny należą do sąsiadów.

Fatalny stan dachu

Instalacja fotowoltaiczna nie ma żadnego wpływu na trwałość konstrukcji dachu, jednak swoje waży, dlatego nie można jej zamontować na połaci, która nie gwarantuje odpowiedniej wytrzymałości. Jeśli dach jest bardzo zniszczony, niefachowo wykonany, to najpierw trzeba go wyremontować. W przeciwnym razie inwestor poniesie olbrzymie ryzyko katastrofy budowlanej lub oderwania ogniw od konstrukcji podczas pierwszej wichury. Żadna profesjonalna ekipa nie podejmie się montażu instalacji fotowoltaicznej na zniszczonym dachu.

Są to typowe sytuacje, w których należy się poważnie zastanowić nad zasadnością wykonania instalacji fotowoltaicznej. Oczywiście na rynku nie brakuje firm nastawionych wyłącznie na zysk – one zawsze będą przekonywać inwestorów, że nic nie stoi na przeszkodzie, by od razu cieszyć się znacznie niższymi rachunkami za energię. Trzeba na to bardzo uważać. Profesjonaliści zawsze w pierwszej kolejności przeprowadzą dokładną inspekcję nieruchomości, która rozwieje wszelkie wątpliwości.

Autor wpisu: Soluma PV, Piotr Nowak