Chcesz kupić tanie ogniwa PV z Chin? Bądź ostrożny!

Data wpisu: 14.11.2018
Zdjęcie główne #941 - Chcesz kupić tanie ogniwa PV z Chin? Bądź ostrożny!

W dobie Internetu świat wydaje się być bardzo mały. Nie ma najmniejszego problemu z dokonaniem zakupów gdziekolwiek, nawet w tak odległym kraju, jak Chiny. Giganci rynku e-handlu, chociażby szalenie popularny w Polsce portal AliExpress, umożliwiają nam zakup praktycznie wszystkiego. Nie byliśmy więc zaskoczeni, gdy natrafiliśmy na oferty sprzedaży tanich (nawet bardzo) ogniw PV, w tym kompletnych systemów fotowoltaicznych. Czy ich zakup w Chinach ma sens? Mamy co do tego poważne wątpliwości, a dzielimy się nimi w tym artykule.

Wyjątkowo atrakcyjna cena: co się za nią kryje?

Ogniwa fotowoltaiczne oferowane na chińskim rynku bywają nawet o kilkadziesiąt procent tańsze niż te, które trafiają do sprzedaży z amerykańskich czy europejskich fabryk. Nawet doliczając koszty cła i transportu, zakup chińskiej fotowoltaiki nadal się opłaca.

Pamiętajmy jednak, że system fotowoltaiczny powinien służyć inwestorowi przez minimum 20-25 lat. Europejskie produkty zostały pod tym kątem sprawdzone, również „w boju”, a więc mamy pewność co do ich jakości. Z chińskimi ogniwami może być bardzo różnie. Zwłaszcza z tymi oferowanymi na portalach aukcyjnych, dostępnymi w niesamowicie niskich cenach.

Trudno się oczywiście dziwić przeciętnemu inwestorowi, że takie oferty przykuwają jego uwagę. Instalacja fotowoltaiczna to jednak spory wydatek i szukanie oszczędności jest czymś zupełnie naturalnym. Jednak kupowanie najtańszych ogniw, czyli kluczowego elementu całego systemu, jest mimo wszystko nierozsądne, a na pewno bardzo ryzykowne.

Podstawowe pytanie: kto to zamontuje?

I to w praktyce może być największy problem. Nawet zakładając, że uda Ci się okazyjnie kupić całkiem niezłe ogniwa PV z Chin, nie będziesz mógł z nich korzystać, zanim nie zostaną połączone w jeden system. Oczywiście w Polsce nie brakuje specjalistycznych firm montujących instalacje fotowoltaiczne, ale fachowcy z dużym dystansem podchodzą do powierzonych materiałów.

Zwłaszcza wtedy, gdy już na pierwszy rzut oka widać, z czym mamy do czynienia. Postaw się na miejscu wykonawcy. Czy zainstalowałbyś elementy tak skomplikowanego systemu, jeśli nie masz do nich pełnego zaufania, nie znasz marki producenta i w zasadzie musisz się opierać tylko na deklaracjach technicznych? Jest to mało prawdopodobne. Żadna profesjonalna firma nie weźmie pełnej odpowiedzialności za wydajne działanie systemu, a tym bardziej nie udzieli gwarancji na jego bezawaryjność.

Pamiętaj przy tym, że gwarancja udzielona przez chińskiego producenta, niemal na pewno nie działa w Polsce, a więc w razie jakichkolwiek problemów z instalacją, będziesz musiał pokryć koszty serwisu we własnym zakresie. W tym momencie marzenie o zaoszczędzeniu dużej sumy prysną niczym bańka mydlana.

Podsumowując: dwa razy się zastanów, zanim dasz się skusić na zakup bardzo taniego zestawu fotowoltaicznego na chińskim portalu. Znacznie rozsądniej jest powierzyć kompleksową instalację profesjonalnej firmie w Polsce. Owszem, będzie nieco drożej, ale przynajmniej z gwarancją świętego spokoju.

Autor wpisu: Soluma PV, Piotr Nowak